Yüz maskeleri çoğu zaman her kadının kurtarıcısı oluyor. Yorgun bir günün ardından ya da hafta sonları cildimizi toparlamak için yaptığımız cilt maskeleri, tazelenmek, gözenekleri açıp cildi rahatlatmak için kullanılıyor. Yüz maskelerinin asıl işlevi, ciltteki kirleri çıkartmak ve kan dolaşımını uyararak, deriyi gerginleştirmektir. Doğru tekniklerle, cilt tipinize göre bir uygulama yaptığınızda cildinizde gözle görülür bir tazelik ve kırışıklıklarınızda azalma hissedersiniz. Yüz maskelerini uygulamadan evvel bir de aşağıda yazdığımız hususlara dikkat ederseniz, maskenin altından yeni bir kadın çıktığını göreceksiniz.

Yüz maskelerini uygularken her zaman cildinizin hafif nemli olmasına ve maskenizi sürdükten sonra ayaklarınızı başınızdan daha yüksek bir seviyede olmasına gayret gösterin. Böylelikle kanın yüzünüze doğru akmasına, dolaşımın yüzünüze doğru hareketlenmesine olanak sağlarsınız.

Eğer gözaltı morluğu ya da gözaltı torbası gibi sorunlarınız varsa, bu aşama da maskeyi sürdükten sonra salatalık halkalarıyla bu bölgeleri kapatın. Bu şekilde gözaltınızın serinlemesine aynı zamanda cildin emme yeteneğini hızlanmasına yardımcı olursunuz.

Yüz maskesini suratınızda yarım saat kadar bekletmenizi öneriyoruz. Eğer kalıp gibi soyulan bir maske ise aşağıdan yukarı doğru, çene bitiminden saç diplerinize doğru maskenizi soyun. Soyulmayan bir maske ise, ılık su ile yıkayarak cildinizden çıkarabilirsiniz.

Özellikle tahıl ya da kil bazlı bir yüz maskesini, herhangi bir sosyal etkinlikten evvel kullanmamanızı öneriyoruz çünkü yüz maskelerinin içeriğine göre ciltte bazı kızarıklıklara ve şişmelere sebep olabilir. Cildiniz hassas ve alerjik bir yapıya sahipse, özellikle sosyal etkinlikten 2-3 gün evvel cildinize maske uygulamasını yaptırırsanız, herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Çok sık cilt maskesi uygulamasından kaçının. Sigara kullanıyorsanız, hava kirliliğinin çok olduğu bir şehirde yaşıyorsanız, her gün makyaj yapıyorsanız haftada 1 kere maske uygulamasında fayda vardır. Özellikle kış aylarında haftada bir, yaz aylarında 2 hafta da bir maske uygulaması yapmanızı öneriyoruz.

Cilt maskesini çıkarttığınızda, gözenekleriniz açılmış olur ve cildinizin neme ihtiyacı vardır. Cilt tipinize göre mutlaka bir tonik uygulaması yapmalı ve nemlendirici sürmelisiniz.