Saçlarımız görünen yüzeyinden daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Aynaya baktığınızda görebildiğiniz cinsine göre ince telli, kalın, normal ya da farklı renklerde uzun ya da kısa kıl yığını gibi dursa da saç köklerinde farklı bir işleyiş bulunur. Peki, erkeğin ve kadının görünümüne son derece etki eden saç nedir? Saçlar, aynı zamanda cinsiyet ve kimlik oluşumunda ve hatta duygusal şifrelenmemizde bile rol alırlar. Şimdi sizlere daha evvel saçlar hakkında bilmediğinizi ve duymadığınızı tahmin ettiğimiz bir dizi bilgiyi paylaşmak istiyoruz.

Saç kökleri

Saç köklerimiz henüz annelerimizin karnındayken, fetusun 22. haftasında hemen hepsi oluşmuş durumdadır. Yaşamımızın bu aşamasında bedenimizde yaklaşık olarak 5 milyon kıl folikülü oluşur. Bunlardan 1 milyon adedi sadece kafatasımızda yer alır. Bu oran bebek doğduktan ve yaş ilerlemeye başladıktan sonra yavaş yavaş azalmaya ve saç folikül adedi seyrelmeye başlar. Bunun nedeninin zaman içinde büyüyen kafa derisinin gerginleşerek, folikül kaybına sebep olduğu görüşü savunulur.

Saç köklerinin yapısı

Saç kökleri kafa derisinin üzerinde görülen kısmı ve onun tam altında bulunan foliküllerden oluşur. Saç kökü, dermisin içine doğru uzanan epidermise, tıpkı bir tünelle bağlantılıdır. Tüm bu saydıklarımız birkaç katmandan oluşur. Foliküllerin dibinde kılcal damarlar ve hücreleri besleyen küçük kan damarlarını içeren papilla vardır. Saçın beslenmesini sağlayan ve ampul adı verilen kısımsa papilanın en alt parçasını oluşturur. Bu alanlardaki hücreler, bedenimizin her hangi bir yerindeki hücrelerden daha belirgin ve daha hızlı bir şekilde bölünebilme ve yaşayabilme canlılığına sahiptir.

Saç kılıfları

Saç folikülünü çevreleyen iç ve dış kılıflar bulunur. Bu yapılar, giderek artan kılların oluşmasında ve korunmasında fayda sağlarlar. İç kılıf, saç gövdesini takip eder ve yağ bezesiyle çevrilidir. Dış kılıf ise saçın bütün uzayan yolu boyunca saçı çevrelemiştir. Bu kılıflar sayesinde saçın kuruluğu ve ya yağlı bir yapıya sahip olması gibi belirgin özellikler oluşur. Bu yağlı oluşuma saç sebumu adı verilir. Sebum saçın hayati özellikleri için çok önemli yapılardır. Ergenlik çağında çok fazla sebum üreten saç kökleri, zaman içinde yaş aldıkça daha az üretim yapmaya ve dolayısıyla saçların daha çabuk kurumasına sebep olurlar.

Saç ve keratin

Saç gövdesi keratin olarak adlandırılan sabit bir proteinden oluşmaktadır ve saç üzerinde 3 tabakadan meydana gelir. Aslında bu proteinler ölü hücrelerdir ve dolayısıyla saçların canlı bir yapı olmadığını söyleyebiliriz. Keratinin ilk tabakasına medulla adı verilir. Medula saçın rengini tutan ve değiştirmeyen yapılardır. İkinci tabaka korteks, saç gövdesinin çoğunluğunu oluşturur ve saçların cinsini, ince ya da kalın telli olmasını sağlarlar. En dış tabakaya ise kütikül adı verilir ve saçın rengini belirler.

Tüm bu sistemin korunmasına yardımcı olan Doctor B Hair Fit Şampuan ile tanıştınız mı?