Herkesin hayallerini süsleyen gür, parlak ve dolgun saçlardır. O sebeple saç dökülmesi kadınlarda düşen her saç teli sayesinde, sadece evin kıl yumağına dönmesine değil, aynı zamanda içlerinin de yanmasına da sebep oluyor. Peki, bu saçlar neden dökülüyor?

Kadınlar da, kalıtsal (genetik) olarak saç dökülmesi, özellikle taç bölgesinde, ön saç çizgisi alanında yaygın olarak görülür. Bazı kadınlarda 20’li yaşlarının başında saçlarının inceldiğine ve zaman içinde bahsettiğimiz bölgede de saç dökülmesine rastlıyoruz. Buna kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi deniliyor. Genetik olarak saç konusunda şanslı olan insanlardan olmayabilirsiniz, ailenizde çok ince ve seyrek saçlı yakınlarınız olabilir. Ama öncelikle böyle bir yargıya varmadan evvel saç dökülmenize neden olan, tedavi edilebilir bir hastalığınızın olup olmadığını kontrol ettirmenizi öneriyoruz.

Anemi ve tiroid hastalıklar saç dökülmesini tetiklerler ve aslında bunlar tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardır. Özellikle, Hashimoto tiroid hastalığı en çok saç dökülme yapan formudur. Ancak bu rahatsızlığınız kan testi ile teşhis edilir. Erkek tipi saç dökülmeniz varsa öncelikle bir uzmana danışarak, testlerinizi yaptırın.

Saçlarınızı çok sıkı toplamak ve lastik tokalarla çekiştirerek şekil vermek, hiç havalandırmadan uzun sürekli başörtüsü ya da şapka altında tutmak da kadın saç dökülmesine sebep olan etmenlerdir. Bu şekilde saçlarınıza değen materyalin sürtünerek zarar vermesine ya da saç köklerinin travma yaşamasına sebep olursunuz. Saçlarınızı çok sıkı bir şekilde bağlamadan ve zaman zaman havalandırarak bu tarz bir saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Uzun saçların kadın saç dökülmesine sebep olduğu söylense de, aslında bu konu da yapılmış bir araştırma yoktur. Saçlarınızın uzun olmasıyla, saç dökülmesi arasında bir bağlantı bulunmuyor. Şampuanlar saçlarınızı dökmezler, hatta Doctor B Hair Fit gibi saç dökülmesine karşı içeriği olan ürünler kaç dökülme sorununun önüne geçebilir. Dikkat etmeniz gereken sadece iyi durulanmadığı ve köklerinde kimyasal kalıntıların kaldığı durumlarda saçlarınızın dökülebileceğidir. Ayrıca boyama, perma ve diğer saç işlemleri de, deriye temas etmediği sürece, saç dökülmesine neden olmaz. Sadece ağır yanıklara ve saçın kırılmasına sebep olabilirler.